Jubileuszowy Koncert Akademickiego Chóru UŁ

Chór UŁ obchodzi 10-lecie swojej działalności i z tej okazji organizuje uroczysty koncert. Wszystkich sympatyków zespołu zapraszamy do spędzenia tego wyjątkowego wieczoru z muzyką i wysłuchania przygotowanego przez wykonawców ciekawego programu. Zapraszamy - 16 listopada br. (sobota) o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. Wstęp wolny.

Wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem Andrzeja Ryłko i Aleksandry Ryłko-Sutowicz, przy fortepianie zasiądzie Robert Adamczak, a koncert poprowadzi Aleksandra Bęben.

Chór powstał w 2009 roku, założycielami są jego dyrygenci - prof. Andrzej Ryłko i mgr Aleksandra Ryłko-Sutowicz. Zespół zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków muzyki, w szczególności chóralnej. Chór Uniwersytetu uświetnia uroczystości akademickie (inauguracje, nadania tytułów naukowych, święta uniwersyteckie), bierze udział w corocznych edycjach łódzkiego Festiwalu Nauki i Techniki oraz innych imprezach artystycznych.

Współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta i reprezentuje uczelnię macierzystą oraz miasto poza Łodzią, również za granicą. Uczestniczy w projektach o charakterze międzynarodowym: udział w koordynowanym przez Uniwersytet w Luksemburgu międzynarodowym przedsięwzięciu "Beethoven Project" (2013), którego ukoronowaniem było współwykonanie (z Orkiestrą Kameralną Jacka Martina Haendlera i zespołami wokalnymi z Luksemburga, Słowacji, Litwy, Wielkiej Brytanii i Włoch) IX Symfonii; kontakt z Universitätschor der TU Chemnitz (Chór Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz) zwieńczony dwoma wspólnymi koncertami w Łodzi w czerwcu 2018 oraz zaproszeniem naszego zespołu do Chemnitz (Niemcy) w przyszłym roku.

Dyrygenci Chóru UŁ pochodzą z rodziny o długoletnich tradycjach muzycznych. Swoją muzykalnością, charyzmą i pozytywnym nastawieniem zarażają innych. Mają różnorodne zainteresowania, ale to muzyka stanowi ich rdzeń, główną pasję.

Repertuar zespołu jest różnorodny, każdy znajdzie w nim coś w swoim guście. Chór można usłyszeć w repertuarze okolicznościowym (np. koncerty bożonarodzeniowe, wiosenne, jubileuszowe), proponuje słuchaczom utwory zarówno świeckie, jak i sakralne, od muzyki dawnej po kompozycje twórców współczesnych. Ma na swoim koncie występy z towarzyszeniem zespołu Łódzki Street Band. Z potrzeby serca zorganizowali dwie edycje Festiwalu "4 Pokolenia w Muzyce", podczas którego uczestnicy 2-3 chórów w niezwykle szerokim przedziale wiekowym mogli się spotkać, poćwiczyć i wspólnie pokoncertować.

Efekty pracy Chóru UŁ zostały docenione przez organizatorów i jurorów zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych konkursów, festiwali oraz innych przedsięwzięć o charakterze artystycznym.

Chór to mnóstwo muzyki oraz wspaniałych ludzi i nietuzinkowych wspomnień. Mieli okazję koncertować w wielu niezwykłych miejscach, dla pięknej publiczności, jak choćby w kościołach w Mińsku (Białoruś), w Luksemburgu, w Domu Pomocy Społecznej na Warmii, w Zakładzie Karnym w Barczewie oraz tamtejszej muszli koncertowej, w urokliwych świątyniach Podlasia.

Uwielbiają też wspólne muzykowanie przy mniej oficjalnych okazjach, jak choćby chóralne spotkania świąteczne czy warsztaty. Te ostatnie są szczególnie intensywną formą pracy nad utworami, gdyż spędzają całe dnie razem i mogą mieć tyle prób, ile jest potrzebnych. W tym roku akademickim już dwukrotnie brali udział w warsztatach. Pierwsze z nich poprowadziła niezawodna pani Joanna Łukaszewska, znana w całej Polsce i poza granicami trenerka głosu oraz solistka. Skupiła się zarówno na emisji zbiorowej, jak i indywidualnej. Dyrygenci Chóru zorganizowali również warsztaty chóralne w Chełmnie, gdzie mogliśmy szlifować program przygotowywany na Koncert Jubileuszowy.

Muzyka jest ich pasją, sposobem na relaks, wspólne spędzanie czasu, nowe przeżycia oraz tworzeniem czegoś dla naszych słuchaczy. Mówieniem o sztuce jednym głosem.