Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do swoich szeregów!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów, absolwentów i pracowników UŁ oraz osoby kochające muzykę do dołączenia do Akademickiego Chóru Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia chóru rozpoczynają się w październiku. Próby będą odbywać się w poniedziałkowe i wtorkowe popołudnia w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/3.

Aby brać udział w zajęciach chóru nie trzeba legitymować się profesjonalnym wykształceniem muzycznym ani posiadać umiejętności czytania nut. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z założycielami chóru: Aleksandrą Ryłko-Sutowicz olinka@vp.pl lub prof. Andrzejem Ryłką rylkodyrygent@o2.pl.

Zespół chóru najczęściej uświetnia swoimi występami uczelniane uroczystości, czyli nadanie tytułu doktora honoris causa, inaugurację Roku Akademickiego, Święto Edukacji Narodowej, Festiwal Nauki i Techniki czy wreszcie Jubileusz Uniwersytetu. Chór koncertuje głównie w Łodzi, a zwłaszcza w Filharmonii Łódzkiej, Akademii Muzycznej, Pałacu Biedermanna, aulach Wydziałów Uniwersyteckich oraz kościołach. Zespół wyjeżdża również na warsztaty, festiwale i konkursy, dzięki czemu ma szansę zaistnieć na arenie ogólnopolskiej. Repertuar chóru jest przekrojowy, od muzyki dawnej aż po współczesną. Można w nim znaleźć utwory zarówno sakralne, jak i świeckie.

Członków choru łączy pasja, energia, chęć rozwijania się oraz ogromna przyjaźń.

Chór UŁ został założony ponad sześć lat temu, a inicjatorami jego powołania i dyrygentami są prof. Andrzej Ryłko i mgr Aleksandra Ryłko-Sutowicz.

W październiku 2011 roku Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego zdobył I nagrodę oraz dwa wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie Muzyki Sakralnej w Rumii. W roku 2012 Chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Musica mundi" w Sopocie, na którym zdobył II i III nagrodę. Ostatnie osiągnięcia to Srebrne Pasmo na konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 17 stycznia 2015 r. Żeńska część zespołu zdobyła w maju Grand Prix na I Turnieju Chórów o Puchar Mazur Zachodnich - Łukta 2016.

W 2014 zespół brał udział w międzynarodowym projekcie "Beethoven Project" w Luksemburgu, gdzie wspólnie z innymi chórami festiwalowymi wykonywał słynną IX Symfonię.

W ciągu dwóch ostatnich lat część pracy chór poświęcił obszernemu, różnorodnemu materiałowi na autorski projekt - Festiwal "4 Pokolenia W Muzyce". Obie edycje tej muzycznej imprezy zwieńczył sukces - bardzo ciepło przyjęte koncerty na terenie Łodzi, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, w których brały udział trzy połączone chóry - różnorodne wiekiem, ale zespolone muzyką - oraz artyści z Łódzkiej Akademii Muzycznej.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia w szeregi chóru.